“We are men carved in a dream; we are dead without dreams."
Ko cilj ni črta, ampak zrcalo - Lavaredo Ultra Trail 2025 (121 km in 5.800 metrov vzponov)
Pridobi povezavo
Facebook
X
Pinterest
E-pošta
Druge aplikacije
-
Ni treba biti tekač, da razumeš to zgodbo.
Dovolj je, da si že kdaj šel do roba. Da si že kdaj stopil nekam, kjer si začutil, da je telo samo še senca – a duša gre naprej.
Lavaredo Ultra Trail ni le preizkušnja tekaške vzdržljivosti. Je pot skozi noč in svetlobo, skozi krizo in zmagoslavje, skozi naravo – in vase.
Letos sem ga pretekel tretjič. Tokrat hitreje, močneje, a predvsem... bolj človeško.
Tukaj je moja zgodba. Izgubljena mesta, najdeni trenutki. In vse, kar ostane, ko ne ostane nič več.
Other language than Slovene? Please choose:
“Naučil sem se hoditi, ko sem že tekel”
Včasih se vprašaš – res, zakaj?
Zakaj vstaneš sredi noči, si natakneš čelno svetilko, pritisneš start na uri in greš… v neznano. Zakaj stopiš na pot dolgo 121 kilometrov, ki ti ne obljublja ničesar razen utrujenosti, bolečine, praznine – in morda, tam nekje, na koncu – nečesa več?
Morda ravno zato.
Ker nekje tam, v tisti tišini gora, med klanci in kamni, med dihajočimi gozdovi in mogočnimi stenami, čaka tisto nekaj. Tisto, kar se ne da izreči, a te spremeni. Nekje na robu moči, sredi noči, v vetru, ki ti šepeta, da si še vedno živ.
Velikokrat se mi zdi, da besede ne dohajajo tega, kar doživim na gorskem ultra trailu. Preprosto ne zadostujejo. In vendar... ko prebiram stare zapise, mi je jasno: če kaj preživi, so to zgodbe. Vsaka solza, vsak krč, vsak trenutek navdiha – če je zapisan, živi dalje.
Letos sem znova tukaj. Že tretjič. V Dolomitih. Na poti, ki presega kilometrino in višince. Na poti, ki presega samega sebe.
Kulisa je kot narisana slika – kot bi nekdo naslikal svet iz sanj in vanj postavil mene. Start ob 23. uri v Cortini. Mesto diha drugače – napeto, kot bi vsak kamen čakal trenutek eksplozije. Utrujena, a vznemirjena množica tekačev. 1.632 duš, ki se bodo podale na isto pot, vsak s svojo zgodbo. Čelne svetilke plešejo po stenah hiš, kot kresničke v orkestru adrenalina. Glasba Ennia Morriconeja nas objame kot svečan ton pred bitko. In takrat slišim v sebi glas: "To ni tekma. To je posvetitev."
Ob meni stoji Vika. Moja opora. Moja tišina v hrupu.
Prvič je tukaj. Prvič občuti to, kar pomeni stati na štartu tako velike trail preizkušnje. Marca je prvič stopila na svoj trail in končala druga med ženskami. Od takrat je večkrat zmagala, a danes ni tu kot tekmovalka – danes je tukaj zame. Kot spremljevalka. Kot sidro. In kot učenka poti.
Navijači kričijo z obrobja trga, glasba trepeta, množica pritiska z vseh strani. Vika nima možnosti, da bi izstopila. Ne preostane nama drugega, kot da gre z mano čez štartni obok. Med tekače. Stisnjena ob ramo drugih, prestrašena, ampak z dvignjeno glavo. Dam ji svojo čelno svetilko, da vsaj malo bolj izgleda kot ena izmed nas. Pet dolgih minut traja, preden prestopiva štartno črto.
Ob koncu prve ulice se objameva. Oči. Kratka tišina. In potem grem. Prvih nekaj kilometrov je kot letenje.
Ulice Cortine, ovacije, svetloba, ki preskakuje z ramena na ramo. Telesa so še sveža, srce bije v ritmu korakov. Pred tremi leti sem tu stal ter čakal in vem, da se takoj po asfaltu pogosto ustvari zamašek, kjer se pot zoži in se začne gozdni vzpon. Zato zdaj tečem nekoliko hitreje. Ne toliko iz tekmovalnosti, ampak da ujamem tok.
Tokrat... ni zamaška. Le kolona, ki se v cik-cak ritmu vzpenja v noč.
In jaz – prepozno štartal, prepočasen tempo. Iščem vsak centimeter, da prehitim. Da se ujamem z lastnim ritmom. Kmalu dohitim prijatelje iz Slovenije – Jožeta, Gregorja, Boštjana...
In nekje med vsem tem dihanjem, škripanjem palic, lučkami, ki trepetajo med vejami... začutim:
Znova sem tukaj. Znova sem jaz.
Na prvem daljšem spustu izgubim stik s prijatelji. Jožetov glas, Gregorjev tempo in Boštjanova zgodba o poplavljenem šotoru v nevihti prejšnjo noč izginejo v temi – ostanem sam. In kar je zanimivo – to mi je prav. Počutim se odlično. Lahkoten, buden, povezan s sabo.
Vsakič znova sem prepričan, da se spomnim celotne poti. In vsakič znova me preseneti, kako so spomini zabrisani, kako je telo prepoznalo oblike terena, a so možgani pozabili resnične razsežnosti. Ti dolgi, neskončni spusti... vzponi, ki jih ni in ni konec. Noč jih raztegne še bolj. Čas postane zmeden. A telo ve, kam gre.
Temperatura je idealna. Ne vroče, ne mrzlo. Samo prav. Koža mirna, dih enakomeren.
Po 19 kilometrih prva okrepčevalnica Ospitale. Hitro, učinkovito – Coca-Cola, kos banane, nič odvečnega. Gelov imam dovolj, načrt je jasen: na postajah izgubljati čim manj časa. Vsak trenutek šteje.
Spet sem v koloni. Ritem določa steza, tekači pred mano. Slediš svetilki nekoga, ki mu zaupaš, čeprav ga ne poznaš. In potem...
Na enem od spustov pred sabo zagledam le eno svetilko – dekle. Teče lepo, prepričano. In ko zavije, zavijem tudi jaz. Avtomatsko, instinktivno. A po dobrih 200 ali 250 metrih... začutim tisto čudno tišino. Ni več lučk. Samo midva. Ustaviva se. V tišini si priznava, da sva zgrešila.
Ko se vračava, boli. Ne fizično – ampak notranje. Vsaka svetilka, ki me prehiti na pravi poti, je ena od tistih, ki sem jih z naporom prehitel prej. Par minut. Ni veliko. A v glavi... to odmeva.
Vzpnemo se proti Passo Tre Croci, znani točki iz najinega predhodnega pohoda z Viko. Takrat sva šla proti jezeru Sorapis, turkiznemu čudežu med sivimi stenami. Zdaj mi je vse znano. Teren je tekaški, končno diham s progo, premikam se gladko. Noge tečejo brez razmišljanja, glava je usmerjena naprej.
Jezero Misurina. Mesto, kjer je dovoljena pomoč. Točka, kjer me čaka Vika.
Spust tja ni podarjen. Kamenje, korenine – ni prostora za miselne odklone. Tukaj sem že “v tekmi”. Fokusiran. Umirjeno agresiven. Po temi okrog mene vem, da sem hitrejši kot pred tremi leti. In to me navda z zadovoljstvom – ne egoističnim, temveč tihim, notranjim, pristnim.
Končno – luči, šotor, jezero v ozadju. Misurina. Priletim na okrepčevalnico in iščem njen obraz. Vem, da jo bom našel – tudi če ne bi smela biti tu. Seveda se prebije v šotor, kjer spremljevalci ne smejo biti. Zanjo pravila nikoli niso absolutna. Vika pravi, da sem 16 v kategoriji. "Rad bi bil osmi," rečem.
Zamenjam preznojeno majico, nekaj malega pojem. Ni potrebe po besedah. Njena prisotnost je dovolj. Nato skupaj nadaljujeva proti Rifugio Auronzo, pod veličastnimi Tremi Cinami. To je tisti del trase, kjer pokrajina že postane mitološka.
Pot v dvoje je drugačna. Včasih malce pospešim v klanec in prehitim tekača ali dva. Vika za mano pa komentira: “Te tvoje mišičaste noge...”*
Nasmeh. Vem, kaj misli. V klanec vlečejo brez usmiljenja, ampak dol – tam pa... tam nikoli niso bile zvezde. Gledam jo, kako me spremlja, kako čuti z menoj, kako se uči. In vem – nisem sam na tej poti. In to ni samo moje potovanje.
Dnevi so dolgi te dni. In pot… še daljša.
Tečem okrog Treh Cim, teh monumentalnih varuhinj Dolomitov, ki bdijo nad nami z večnostjo v očeh. Svetloba je zdaj neusmiljena. Sonce pada navpično na steze, ki se vijejo okoli sten, in zrak zatrepeta od toplote.
Sledi dolg, skoraj neskončen spust do jezera Lago di Landro. Pot se spušča kot reka časa – dolga, razpotegnjena, brez konca. Trudim se teči hitro, ravno dovolj, da ohranim ritem, da me ne bi prehitevali. In vendar me vsakih nekaj minut prehiti kak tekač. A ko kasneje pogledam razvrstitev, ugotovim – napredoval sem. Tiho zadovoljstvo. Brez pompa. Le opomnik, da gre za maraton volje, ne hitrosti.
Od jezera se pot vije proti Cimabanche, tranzicijski postaji na 68. kilometru. In ta odsek... ta cesta.
Dolga, ravna, rahlo navzgor. Neodpuščajoča.
Gramoz, vročina, brez sence. Najbolj dolgočasen, najbolj psihološko izpraznjen del celotne trase. Roke se mi ne dvignejo niti do nahrbtnika – v njem imam kapo s ščitnikom za sonce, ampak se mi ne da. Vroče je. Glava razmišlja, telo se upira.
Zato grem po svoje. Izberem si tekača pred seboj. Hodi hitro – skoraj neverjetno hitro. Vedno znova mi uide za 100 metrov. In vsakič, ko pobegne, tečem. Do njega. Potem spet hodim. Moj lasten intervalni trening. Moj lasten način, da preživim.
Potem – Cimabanche.
Vika me že čaka. In Lemi, najin pasji navijač, potrpežljivo privezan v senci.
Hrana. Pijača. Celotna preobrazba. Mokra majica gre dol, suha gor. Hladna voda po razgreti glavi, kot blagoslov. Vika me namaže s sončno kremo, premišljeno, skrbno. Na koncu dirke ne bom opečen nikjer. Poljubček, tišina v očeh – in spet grem.
Začnejo se najtežji vzponi dneva.
Prvi cilj – Malga Ra Stua. Okrepčevalnica na 77. kilometru, visoko med gorami. Pot do tja vodi po makadamski cesti, ki postaja vse bolj strma, dokler ni tako divja, da je asfalt zamenjan z betonom – da pesek ne zdrsne z gore. Sonce nas gleda od zgoraj, neusmiljeno, kot bi nas hotelo speči do kosti.
In potem... najdaljši vzpon dneva.
Vem, kako dolg je. Vem, kako boli.
Col Gallina je šele na 98. kilometru.
Vzpon se začne v gozdu – razrahljanem, a z vsakim korakom bolj divjem. Včasih tako strmo, da bi najraje šel po vseh štirih. Potem se gozd odpre v gorsko dolino – ogromno, osupljivo, tiho. Pokrajina se razgrne kot razglednica iz drugega sveta. Stena pred nami pa… visoka, daleč, navpična. Raje ne gledam, si rečem. Nima smisla.
Možgani brnijo pod kapo. Cvrčijo. Kot jajce na plošči.
Edino olajšanje so gorski potoki, ki jih prečkamo vedno znova. Pri vsakem se ustavim. Zajamem hladno vodo s kapo, polijem po glavi. Mrzlica sreče. Za nekaj sekund – spet živ.
“Pečica,” pomislim. In se zasmejim.
“Čisti mazohizem.”
Ampak nekako... ravno to je tisto, kar me vleče nazaj.
Tu so trenutki, ki jih ne moreš ujeti v “čas in prostor”.
Tu se zgodiš.
V glavi, v duši, v telesu.
Lavaredo ni tekma. Je preizkus. Je osebna revolucija. Je stik s samim sabo – najbolj surov in najbolj resničen.
Na mestu, kjer smo pred leti gazili po vodi, je letos vse suho. Za trenutek pomislim, da bom morda ohranil suhe čevlje. In potem – kot nalašč – širok potok. Daleč bi bilo naokrog. Pogledam, pomislim, in… gazim. Mrzla voda objame gležnje. Vroča stopala zamolklo vztrepetajo. Ostal bi tam. Sredi potoka. Za vedno.
Val Travenanzes. Izvir. Dotočimo vodo. Zrak redči. Vzpenjamo se proti najvišji točki trase, nekje okoli 2.500 metrov. Tudi tisti z 80-kilometrske trase, ki so nas prehitevali, zdaj utihnejo. Samo še eno: noga pred nogo. Nekje zgoraj bo konec.
Zdaj gre navzdol. Vsaj nekaj časa. Pot se vije v serpentinah, kamenje pod nogami je krhko. In potem... spet gor.
Kaj? Znova gor?!
Da. Do ruševin vojaškega objekta iz prve svetovne vojne. Spomnim se, kako sem tukaj prvič preklinjal. Kako nisem mogel verjeti, da se namesto proti koči spet vzpenjamo. Tokrat sem pripravljen. In prav to – ta spomin, ta mir – je dokaz, koliko sem zrasel.
Col Gallina. 98. kilometer. Vika me spet pričaka. Z nasmehom. Z nežnostjo. Z razumevanjem.
Jem. Zamenjam nogavice. Pogledam čevlje. Mokri so, toda... Zaupam jim. Zaupam svojim nogam, tem čevljem, tej poti. Ne bom jih menjal. Grem naprej. Ker ne gre več za udobje. Zdaj gre za zaupanje.
Vzpenjava se proti koči Rifugio Averau, pod mogočnimi Petimi Stolpi. Spet skupaj, spet v tandemu. V dolgi, raztegnjeni koloni utrujenih teles, ki se kot val lenobno premika navzgor. Tokrat ni več tistega peklenskega žgočega sonca – malo piha, senca stene na desni pa daje zavetje. In telo… telo se počuti presenetljivo dobro. Lažje diham. Kot bi se vse začasno umirilo.
Z Viko čebljava – o nepomembnih rečeh, a vsaka beseda je kot opora.
Na vrhu naju nagovori tekač: »Hvala vama – sledil sem vama, razumel nisem niti besede, vendar me je vajin pogovor kratkočasil in bodril med tem dolgim in napornim vzponom«.
Zasmejiva se.
Besede so bile nepomembne. Energija, ki teče med ljudmi, je tista, ki vleče naprej.
Ko doseževa škrbino, sledi kratek, a strm spust – potem pa dolga, mehka prečnica čez travnate in kamnite police. Cilj: Passo Giau. Meni najlepši prelaz v Dolomitih. Od tu se zdi, kot da se je svet odprl – kot da si visoko nad vsem, kjer se čas za trenutek ustavi in pogledi režejo v horizont.
Ampak telo ima svoje zakonitosti. Gelov skoraj nimam več, zato se na okrepčevalnici malo preveč najem. Prehitro. Preveč. V želodcu me začne tiščati, noge postanejo težke, napol prazne.
Sonce je nazaj – z vso svojo močjo. Vsak korak postane bolj zapleten. Hočem teči... pa ne gre najbolje.
Na srečo je zadnji večji vzpon do škrbine krajši, kot sem ga imel v spominu. Hitro mine. Prehitro, da bi me sesul, prepočasi, da bi me dvignil.
In potem…
Tek navzdol.
Čez travnike. Čez gorsko prostranstvo.
A telo ne sledi več glavi.
Vsak korak je kisel. Nič več ni lahkotno. Misel na cilj je že tukaj, toda noge niso več sodelavke, so upornice.
Kasneje izvem, da sem prav na tem odseku izgubil 31 mest. Edini del trase, kjer sem izgubljal. Na vseh ostalih – sem pridobival. Ironično, mar ne? Da telo omaguje prav takrat, ko so oči že napol na ciljni črti.
Okrepčevalnica na Rifugio Croda da Lago. Zelo blizu cilja, a telo kriči. Tišči me na stranišče, a glava reče: »Ne zdaj. Ne zdaj.« Dve čaši sadnega soka. Hladen požirek realnosti. In grem dalje.
Ne zaradi moči. Ne zaradi udobja.
Ampak zato, ker je cilj že v meni.
Zadnji kilometri. Iz Croda da Lago se spuščam proti cilju. Tečem, kolikor še zmorem. Mišice tulijo. Telo je na robu razpada. A z vsakim korakom sem bližje – ne le Cortini, ampak sebi.
Spet me kdo prehiti. In jaz koga prehitim. Nič več pomembno. Bitka je bila že zdavnaj dobljena – ne z uro, ampak z voljo. Spomini na prejšnje Lavarede me preletavajo kot slike – izmučen obraz v temi, roke na kolenih, tišina.
A tokrat... To pot prvič zaključujem po svetlem.
Ulice Cortine se odprejo kot znana pesem. Ljudje navijajo, a zdaj jih ne vidim več kot množico. Zdaj so obrazi. Povezani z menoj, z vsem, kar sem prehodil, pretrpel, premagal.
Zadnji vzpon – klasična ulica, strma, kruta, legendarna.
Vedno se zdi preveč. Vedno prehitro pride. Ampak zdaj... z vsakim korakom diham več, ne manj.
Srce utripa močneje, a ne od napora – od čustev.
In potem – cilj.
Navijanje po celi peš coni.
Konec.
Solze. Ne morem jih ustaviti.
Ne tiste solze, ki pridejo zaradi bolečine. Te pridejo iz nečesa globljega.
Stojim. Ne tečem več.
In v množici pogledam – in tam je Vika.
Obraz se ji zasveti, ko me zagleda.
Objame me, močno, z rahlo tresočimi rokami.
V njenih očeh je tisti pogled. Tisti, ki pove več kot vse besede: »Ponosna sem nate. Vem, kaj si dal skozi.«
Reče mi samo: »Ostani tak kot si.«
In ja... v tistem trenutku verjamem, da je to najlepša stvar, kar mi jo je kdo kadarkoli rekel.
8. mesto v kategoriji.
Tri ure in 47 minut hitreje kot pred tremi leti.
Statistika, številke, dokaz napredka.
Ampak resnica?
To ni tisto, kar si bom zapomnil.
Ostali bodo trenutki –
– Ko mi je Vika obrisala čelo pri jezeru Misurina.
– Ko sem gazil čez hladen potok in si želel, da bi lahko ostal tam za vedno.
– Ko me je tuji tekač pohvalil za energijo, čeprav ni razumel niti besede.
– Ko sva skupaj stopala do koče Rifugio Auronzo in sem čebljal ter pozabil na napor.
– Smeh prostovoljca, ki mi je ponudil kos lubenice, kot bi mi dajal zlato.
– Oči pohodnika, ki je šepnil »Bravo« – in v tistem glasu je bilo vse: spoštovanje, empatija, razumevanje.
– Ko so mi koraki pod vročim soncem cvrli možgane in sem kljub vsemu šel naprej.
– Ko sem bil tam, sredi ničesar, in sem bil... vse.
Lavaredo Ultra Trail ni tekma.
Je zrcalo.
To je potovanje, ne skozi gore, ampak vase.
To je roman, napisan z vsakim korakom.
Je mesto, kjer srečaš vse plasti sebe – moč, dvome, bolečino, mir, in tisto nekaj, kar se razkrije le na robu.
Kitajci imajo svoj Kitajski zid, mi Štajerci pa svoje Pohorje. Naš Breg :) In ravno po njegovih obronkih in vrhovih vijuga Slovenska planinska pot na svojem začetnem delu. Slovenska planinska pot (SPP) ali Transverzala je planinska pot od Maribora do Ankarana, ki se razteza čez večino slovenskega gorskega sveta. SPP je bila prva vezna pot v Alpah. Po njenem zgledu so jih začeli urejati tudi v drugih alpskih regijah. Nastala je na pobudo Ivana Šumljaka, idejnega in operativnega snovalca. Šumljak jo je sprva imenoval magistrala, a je že ob odprtju leta 1953 dobila ime Slovenska planinska transverzala, ki se je nato leta 1991 preimenovala v Slovensko planinsko pot. Rdeče-bela znamenja, Knafelčeve markacije, nas vodijo skozi pohorske gozdove v osrčje prepadnih sten, skalovja in snežišč Savinjsko-Kamniških Alp, v osrčje Karavanškega pogorja, mimo brezen, jezer, slapov in čez najvišje vrhove Julijskih Alp ter nas mimo kraških vrtač in blagih obmorskih gričev pripeljejo do obale Jadrans...
Other language than Slovene? Please choose: Včasih se stvari kar zgodijo, takrat, ko pride pravi čas. Brez planiranja in priprav. Tako sem Martini na dopustu pri Gardskem jezeru zadnje dni avgusta rekel, da imam še par neizpolnjenih gorskih želja in ena od njih je Matterhorn. Bil sem prepričan, da mi je letošnji vlak že odpeljal in sem spet zamudil eno leto, pa še poškodba ahilove tetive me je malo oddaljila od športnih izzivov. Potem pa se par dni kasneje peljemo domov in na omrežju Facebook zagledam, da Simon Špur iz mojega AO Kozjak išče soplezalca za Matterhorn, pa še Boris Strmšek, ki pozna smer, gre zraven. Nič več ne razmišljam, to je to, gremo. Na koncu se zberemo štirje, poleg dveh omenjenih se pridruži še Boštjan Pečnik- Pečo, ki pripelje še sponzorja za kritje stroškov poti. Vremenska napoved je neobetavna, nekatere spletne strani nam obljubljajo sneženje ravno tiste dni, ko bi bili na gori. Boris pravi, da če vzame povprečje vseh napovedi, niti ni totalno slabo ...
Grossglockner ali po slovensko Veliki Klek (3.798 m) je najvišja gora Avstrije in najvišja gora v Alpah vzhodno od Brennerskega prelaza. Njegova relativna višina je za Mont Blancom druga najvišja v Alpah. Veliki Klek leži na meji med Koroško in vzhodno Tirolsko. Prvi poskus splezati na goro leta 1799 se je ponesrečil. Poleti 1800 je druga odprava, ki sta jo organizirala Franz-Xaver Salm-Raifferscheid in krški knezoškof, sezidala kočo Salmhütte na višini 2750 m, ki je v začetnem obdobju alpinizma služila kot zavetišče in izhodiščna točka za vzpon. V odpravi je sodeloval tudi naš rojak Valentin Stanič, ki je z barometrom tudi izmeril točno višino gore in na vrh pristopil le dan za prvopristopniki in opravil prvi solo pristop na vrh gore (vir Wikipedia). Običajno se na Grossglockner povzpnemo z juga iz Kalsa ali iz severovzhoda iz Heiligenbluta čez ledenik Pasterza. Iz severovzhodne strani sem pred kar nekaj leti že plezal, pristop na vrh pa je takrat odpadel, ker sem po bivaku zara...
Napovedan je bil prekrasen jesenski vikend. Z otroci sem se v soboto pridružil ženi Martini v Ljubljani, kjer je bila na izobraževanju. Družina je imela namen v nedeljo najprej dolgo spati in se potem, ko se megla že dvigne, odpraviti na izlet na Šmarno goro. Jaz pa sem nastavil budilko na 3.50, spakiral nahrbtnik in pripravil vse potrebno za jutranji izlet do Vrat. V načrtu sem imel prečenje Triglava. Vzpon čez Plemenice, prečenje do Kredarice in sestop po Tominškovi. S sabo sem vzel največji fotoaparat, saj sem imel namen tokrat predvsem uživat, čim več slikat in nikamor divjat. Ura zazvoni, vstanem, v recepciji hotela pograbim vrečko z zajtrkom in že sem na poti. Tokrat potrebujem do cilja veliko manj časa, kot po navadi, ko štartam iz Hoč pri Mariboru. Ob 6.00 sem pripravljen in prelep dan se lahko začne. Poglejte, kako je izgledala pot skozi objektiv fotoaparata, ne bom veliko govoril, slike povedo vse :) Jutro na poti proti Luknji Pogled na dolino Vrat ...
Našo popotovanje po južni Španiji oziroma Andaluziji smo pričeli v Sevilji (špansko Sevilla). V tri urnem poletu smo preleteli razdaljo od Dunaja do tega Španskega mesteca. Na letališču smo najeli avto in se odpeljali do našega prvega prenočišča, ki se je nahajalo sredi starega dela mesta. Zato sem imel kar težave, da sem se prebil skozi ozke ulice, po katerih me je peljala navigacija in našel javno parkirišče. Sevilja je kulturno in finančno središče južne Španije in središče province Sevilja. Je glavno mesto pokrajine Andaluzije in hkrati četrto največje metropolitansko območje v Španiji. Sevilja je stara več kot 2200 let. Skozi zgodovino so mnoge civilizacije pustile svoj pečat v mestu in to je pripomoglo k temu da ima mesto še poseben čar. Sevilja ima zelo dobro ohranjen zgodovinski center. Čeprav ima močan srednjeveški, renesančni in baročni pridih, se v mestu še najbolj čuti pridih arabske kulture. Mavri so zasedli Sevillo med osvojitvijo Hispalisa leta 712. Sevilla je bil...
Other language than Slovene? Please choose: Za Medira Island Ultra Trail (MIUT) sem prvič slišal, ko sem na youtubu gledal dokumentarce tekem iz serije Ultra Trail Word Tour (UTWT). Navdušila me je pokrajina, ki me je spominjala na tisto iz filma Gospodar prstanov. Madeira je vulkanski otok, ki je nastal sredi Atlantskega ocena zaradi delovanja vulkanov, skozi daljše časovno obdobje. Ostanke lave, ki se je iz večih kraterjev valila v morje, lahko danes najdemo po vsem otoku. Zaradi vulkanskega izvora je skala značilno črne barve. Zaradi lege sredi Atlantskega oceana je za otok značilno subtropsko vreme, z obilo padavinami, gosto vegetacijo in temperaturami okrog 20 stopinj skozi večino leta. Pred pol leta je v družini padla odločitev, da gremo letos za prvi maj pogledat še ta kraj na Zemlji. Takrat še nisem vedel, da se naš obisk pokriva s terminom ene največjih ultra trail tekem na svetu. To sem ugotovil, ko smo že imeli rezervirane letalske karte in apartma na otoku. Raz...
Other language than Slovene? Please choose: Z Milošem sva imela prvotni plan, da se tekom dopusta v Kranjski Gori povzpneva na Prisojnik po Kopiščarjevi poti. Prvi vikend je odpadlo zaradi dežja, potem pa se je tekom tedna pojavila še novica, da je Kopiščarjeva pot zaprta zaradi obnove. Na hitro sem pomislil o potencialnih ciljih, ki bi zadovoljili najino željo po zahtevnejši turi in se spomnil Viša. Je v bližini, nikoli še nisem bil na njem in na njega vodijo dolge in zahtevne poti. Miloš je bil takoj zato, povabil je še Gašperja, ki sem ga poznal iz spleta ter Petra iz Koroške. Na koncu se je izoblikovala skupina, ki se ji je pridružila še Gašperjeva punca Maja in prijatelj Mitja. Prav slednji je že edini hodil po teh poteh in je predlagal dolgo in zanimivo kombinacijo, ki jo je enkrat prehodil. Gor po ferati po Poti stoletnice in dol po ferati Anite Goitan. Ker opisa obeh vzponov nista imela enakega izhodišča sem vprašal, kako bomo rešili težavo, da bo avto na drugi strani p...
CHULU 1999 Other language than Slovene? Please choose: PROLOG Piše se leto 2018. Star sem 49 let, imam 3 otroke, že 8 let sem direktor računalniškega podjetja. Zajel me je življenjski stil, ki smo mu že par let priča vsi. Nenehno drvenje od obveznosti do obveznosti, vmes poskušam še strpat svoje hobije, brez katerih ne bi bil to, kar sem. Alpinizem in ultra teki po hribih in gorah. Zadnja leta prvi trpi na račun drugega, vsega pač ne gre. Ponavadi si ne vzamem časa, da bi po prijetno preživetem dopustu ali novi doživeti pustolovščini uredil misli, kaj šele, da bi kaj zapisal. Spominjam se, da sem včasih tako rad pisal in delil z ljudmi svoja doživetja ali domišljijske zgodbe. Z nostalgijo se spominjam svoje prve odprave v Himalajo, leta 1999. Časov, ko sem v stari bombažni majici in v NES hlačah, ki sem jih nabavil pred odpravo, cel mesec hodil po Nepalu. Na nogah sem imel obute nizke pohodne čevlje najcenejšega neznanega proizvajalca, s katerimi sem brez težav hodil...
Other language than Slovene? Please choose: Ta zapis je zgodba o tem, kako smo premagovali 139 km omanskih puščavskih gora in pri tem pretekli, prehodili in preplezali še skoraj 8.000 višinskih metrov. Zgodba o tem, kako smo po dveh neprespanih nočeh, po s soncem obsijanih razbeljenih skalah doživljali spremenjena stanja zavesti, o katerih je pisal že Carlos Castaneda v svojih knjigah. Kot njegov Don Juan Matus v Mehiški puščavi, smo prestopali meje med svetovi, meje med vidnim in nevidnim. V tem spremenjenem stanju zavesti smo ljudje bolj dovzetni za sicer nevidno iz "nevsakdanje realnosti". Na potovanju v nevsakdanjo realnost smo prišli v stik s spiritualnimi bitji v obliki živali ali bitji v podobi človeka. Dodobra smo preizkusili meje naših zmogljivosti. Še dan po prihodu v cilj je bilo dovolj, da sem zaprl oči in že sem videl nevidne spremljevalce, ki so me spremljali na tem pohodu po gorski puščavi. Slone, kamele, leoparde, v rute zavita dekleta, ki so sedela o...
Mont Blanc du Tacul, kot se ga vidi iz Aiguille du Midi Z družino smo preživljali dopustniške dni v Chamonixu. Dogovor je bil, da en dan izkoristim za vzpon na eno od visokih gora nad mestom. Najprej sem razmišljal, da bi poskušal v enem dolgem dnevu priti iz doline na vrh Mont Blanca in nazaj v dolino. Na tem najvišjem vrhu sem sicer bil že 3 krat. Potem pa sem se odločil za cilj, ki je bil logistično lažji, ker sem pot lahko začel peš iz apartmaja in nisem potreboval nikogar zbuditi , da bi me kam peljal. Pa še na vrhu 4.242 m visokega Mont Blanc du Tacula še nisem bil. In vzpon na lep sončen dan, začinjen s skalami pred vrhom, je presegel vsa moja pričakovanja. Video o vzponu Filmček vzpona, posnet s Gopro kamero privezano na naramnico nahrbtnika, je na voljo spodaj : The movie, shot with the Gopro camera attached to the backpack armrest, is available below: Fotogalerija vzpona Z gondolo sem se zapeljal na Aiguille du Midi, 3.900 m visoko. Po d...
Komentarji
Objavite komentar