“We are men carved in a dream; we are dead without dreams."
Lavaredo Ultra Trail 2022, 120 km, 5.800m +
Pridobi povezavo
Facebook
X
Pinterest
E-pošta
Druge aplikacije
-
Other language than Slovene? Please choose:
Za mano je še ena ultra tekaška dogodivščina, Lavaredo Ultra Trail v Dolomitih. Nastopil sem na najdaljši razdalji, kjer smo v 120 kilometrih prečili ene najlepših delov Dolomitov in se pri tem povzpeli za 5.800 metrov in prav toliko spustili. Lani sem v Cortini nastopil na 80 kilometrski razdalji in dogodivščina mi je bila zelo všeč. Takoj sem se odločil, da naslednje leto poskusim še na najdaljši, 120 kilometrski razdalji. Imel sem srečo pri žrebu in tako smo se tudi letos z ženo Martino in 11 letnim sinom Nejcem pripeljali v Dolomite. 17 letna hčerka Ema je doma uživala blagodati in mir prazne hiše.
Lani smo se pripeljali z najetim bivalnim kombijem, letos smo najeli apartma v kraju Borca di Cadore, kakšnih 25 minut od Cortine. Prispeli smo v četrtek, en dan pred tekmo, tako, da smo si lahko v miru privoščili malo sprehoda po mestu, ki nam tako všeč. V petek sem tudi dvignil štartni paket in se pripravil na večerni štart.
Štartali smo ob 23 uri v Cortini. Spremljala sta me Martina in Nejc. Pol ure prej sem bil na trgu, kjer je bil štart, pa sem se komaj prerinil med množico. Na štartu nas je stalo 1.800 tekačev, iz celega sveta, ki smo srečno prestali žreb. Vzdušje sredi mesta na trgu, kjer je bil štart, je bilo noro.
Stal sem že na štartu UTMB-ja, ki je najbolj znan po norem vzdušju pred štartom in ob njem. Moram pa reči, da me je energija v Cortini še bolj ganila, verjetno zaradi bolj zaprtega trga in ulic ter fenomenalne energetske glasbe, s katero smo čakali na štart. Pri odštevanju so totalno navili Ennio Morriconeta iz špageti vesternov in naredili atmosfero, da je pritekla kaka solza od adrenalina 😊
Krajši čas smo tekli po mestnih ulicah in se rahlo vzpenjali. Ko smo pritekli do roba gozda, kjer se je pričela ozka stezica, se je seveda prvič ustavilo. Tisti, ki nismo bili ravno v ospredju kolone, smo morali počakat, da smo lahko šli dalje. Pot do vrha prvega vzpona je bila lepa in mehka, spust s tega prvega hriba je bil na trenutke tehničen. Pri spustu se je seveda spet tu in tam zataknilo, da smo morali malo čakat.
Ponoči je kake dve uri rahlo deževalo, ravno dovolj, da smo bili premočeni, ni pa bilo kake sile. Tako smo prišli po 19 kilometrih do okrepčevalnice v kraju Ospitale.
V temi smo nato nadaljevali pot po strmem smučišču, do vrha prelaza PASSO TRE CROCI (nekje na 2.110 m).
Sledil je dolg spust do naslednje okrepčevalnice v kraju FEDERAVECCHIA. Za seboj smo imeli že 34 kilometrov, še vedno pa je bila noč.
Pričeli smo se vzpenjati proti pogorju Treh Cin. Najprej smo se kar lepo dvignili proti kraju Missurina. Tam je tudi prelepo istoimeno gorsko jezero. Noge so me odlično držale in dolgo prečko vseskozi rahlo gor in dol sem v celoti pretekel.
Ko smo pritekli do jezera se je pričelo daniti in počasi sem lahko izvlekel telefon in slikal prizore, ki so mi jemali dih.
Na okrepčevalnici sem se najedel, edino pri juhi je bila taka gneča, da sem jo raje preskočil. Na mojo žalost niso imeli stranišča, mene pa je narava pričela klicat. Zato sem po okrepčevalnici zavil v gozd, ko sem se vrnil pa sem srečal prijateljico Mady Buić, tekačico iz Istre.
Jutranje meglice so prekrivale travnike. Vzpon iz Missurine do koče RIFUGIO AURONZO sem že poznal, ko sem pred leti tukaj tekel 42 kilometrski Missurina Sky Marathon. V sedmih kilometrih smo se dvignili za 600 metrov.
Pri koči sem se okrepčal in spet dohitel Mady. Pred nami je bil del poti okrog gorovja Treh Cin, kjer poteka zelo priljubljena pohodniška pot, ki jo vsakodnevno prehodi mnogo ljudi.
Dvignili smo se do prelaza na poti okrog Treh Cin, kjer je bila najvišja točka naše proge, nekje na višini 2.440 m. Razgledi na tej poti so fantastični in kar kličejo k fotografiranju.
Sledil je najdaljši spust na progi, 1000 metrski spust v dolino Val Rienzo. En del spusta je bil kar strm, po vijugasti in prepadni planinski poti.
Na koncu dolgega spusta se je dolina spet postavila pokonci in po rahlo vzpenjajoči gramozni cesti smo se dvignili do prelaza CIMABANCHE na 67 kilometru, kjer je bila tranzicijska postaja. Za sabo smo imeli že 3.000 metrov vzpona. Na okrepčevalnici sem prišel do vreče z rezervno obleko in geli.
Z Martino sem bil dogovorjen, da me morda počakata na tej tranziciji, samo sem prišel do nje par ur hitreje, kot sem pričakoval. Tako ju nisem pričakoval, saj sem vedel, da bi rada šla ta dan na kolo. Bil sem malo utrujen in preoblačenje v suha oblačila mi je vzelo malo več časa. Ko sem se malo raztegnil in pojedel vse, kar sem spravil vase, sem spet prišel k sebi in sem z novo energijo nadaljeval pot.
Bližal se je čas opoldneva in sonce je neusmiljeno pripekalo na naslednjem strmem vzponu. Na tem delu sem prehitel veliko tekmovalcev, šlo mi je kar dobro. Spet smo se dvignili malo preko 2.000 metrov, potem je sledil daljši spust do okrepčevalnice MALGA RA STUA. Na spustu so me po stari navadi nekateri, ki sem jih prehitel na vzponu, prehiteli nazaj :)
Na okrepčevalnici MALGA RA STUA sta me pričakala Martina in Nejc. Prinesla sta mi rezervne tekaške copate, ki sem jih nameraval preizkusiti kasneje, ker sem se bal, da me bodo morda naribale v kost na gležnju. Pri prvi uporabi, kot metla na Rogla Trailu, sem namreč imel to težavo. Povedala sta, da je bilo vse zaparkirano in sta do okrepčevalnice morala pešačiti dalj časa. Sklenil sem, da vseeno zamenjam copate Brooks Cascadija 16, ki so mi dobro služile do tega trenutka, z novim Hokinim modelom Speedgoat 5.
Poslovili smo se in po daljšem spustu po gozdu, sem zagrizel v najdaljši vzpon na progi. Kar za 1.200 metrov smo se morali dvigniti do prelaza Val Travenanzes. Vzpon po kar močnem soncu je bil zelo dolg in naporen.
Na tem mestu na prodnati dolini smo lani veliko gazili po potokih, ki so tekli iz snega, ki se je topil. Letos vode ni bilo toliko, da je ne bi mogli preskočiti in ostali smo suhi.
Pri leseni kočici MALGA TRAVENANZES, na 1.986 metrih je tekoča voda in napolnili smo si bidone. Potem smo nadaljevali z mučnim vzponom proti prelazu. Lani na 80 kilometrski progi, se mi ta vzpon ni zdel tako naporen, kot letos. Letos smo za seboj imeli že 90 kilometrov in 4.300 metrov vzpona in zadeva je dobila drugo razsežnost. S težkim korakom smo se vzpenjali in po travnatih zaplatah okrog nas je ležalo lepo število tekmovalk in tekmovalcev, ki so se ulegli k počitku.
Končno smo se privlekli do najvišje točke prelaza, nekje na 2.320 metrih. Sledil je spust po ovinkasti cesti proti okrepčevalnici COL GALLINA, pod prelazom Falzarego.
Ta del spusta ima eno grdo lepotno napako :) Sredi spusta namreč zaviješ spet navzgor in ne proti okrepčevalnici, ki jo vidiš v dolini. In se par serpentin vzpenjaš spet gor, dokler se pot dokončno ne prevesi navzdol.
Na okrepčevalnici Col Gallina smo imeli za sabo že 97 kilometrov in 4.800 metrov vzpenjanja. Spet sem se dobro najedel, saj sem vedel, da nas čaka strm vzpon na prelaz do koče RIFUGIO AVERAU, v soseščini "Petih Stolpov" oziroma Cinque Torri, kot se imenujejo.
Pri koči RIFUGIO AVERAU smo na višini 2.419 metrov prečkali prelaz in se na drugi strani spustili navzdol. Tukaj je že lani močno pihalo, pa je malo nižje nehalo, zato tudi letos nisem izgubljal časa z oblačenjem, kljub mrzlem vetru. Res se je veter malo nižje spet umiril.
Bližal se je večer in narava okrog nas se je odela v fenomenalne barvne odtenke in igro senc.
Kljub opravljenim 100 kilometrom, sem se še vedno počutil dobro in imel zadeve pod kontrolo. Na Passo Giau, na 105 kilometru, so me pričakali Nejc, žena Martina in vrhunska tekača Janez Klančnik in Martina Klančnik Potrč in mi dali dodatno energijo za zadnji del poti. Lepo jih je bilo srečati, saj se večino poti nisem pogovarjal in sem hodil v svojem svetu.
Potem, ko sem se okrepčal in se poslovil od spremljevalcev, sem nadaljeval pot. Nadaljevanje sem poznal od lani in se ga veselil, saj sem vedel, da je lepo.
Zadnji del poti sem poskušal opraviti čim hitreje, da bi moji, ki me bodo počakali v cilju, lahko šli prej spat. V barvah zahajajočega sonca sem se vzpenjal proti predzadnjemu višjemu prelazu, na 2.360 metrih. Poskušal sem čim več teči, poganjal me je adrenalin. Prizori so bili fenomenalni. To so trenutki, ko vem, zakaj počnem te stvari :)
Povzpel sem se še na zadnji prelaz, nekje na 2.270 metrov. Z njega se že vidijo luči Cortine v daljavi. Tukaj me je lani dobila nevihta z grmenjem in strelami. Letos te nevarnosti ni bilo.
Odločil sem se, da se ne ustavljam pri zadnji okrepčevalnici, na koči Rifugio Croda Da Lago. Malo pred njo sem zato vzel gel z kofeinom in ko sem ga pogoltnil, mi ni najbolj teknil. Ker v bidonih nisem imel več vode, ampak samo Coca Colo, sem gel poplaknil kar z njo. To je bila velika napaka, kot sem takoj ugotovil. V želodcu mi je postalo malo slabo.
Za mano je bilo že 112 kilometrov poti in 5.730 metrov vzponov. Kot po navadi, mi je potem bila psihično najtežja ta zadnja etapa poti. Predstavlja 7 kilometrski spust od koče Rifugio Croda Da Lago proti cilju. Tekel sem navzdol po zelo strmem črnem blatu in vodi, ponoči pa tako zaradi dioptrije ne vidim dobro, kam stopim. Sem mislil, da ne bo nikoli konec tistega dela, vmes so nas še enkrat poslali strmo navzgor. Očitno je moja želja, da bi na koncu dolgih tekov po prijetni planinski poti pritekel dol v cilj, samo znanstvena fantastika, ki snovalcem poti ni interesantna 😊
No, tudi tega mučenja navzdol je bilo enkrat konec :) Ko pritečem v mesto, imam še kar nekaj poti po asfaltnih cestah do cilja, saj prideš v Cortino na drugem koncu. Zadnje kilometre se trudim čim več teči, da bi pozdravil svoje v cilju. Zadnji spust mi je vzel veliko več časa, kot sem želel, oziroma upal.
Tik pred ciljem zagledam Martino in Nejca. Kot je postalo že skoraj tradicija, v cilj pritečeva skupaj z Nejcem. Obema to veliko pomeni.
Otroci se učijo smejati od svojih staršev :)
Za mano je lepa tekma, kar zelo naporna, vendar pa celi čas pod kontrolo. Tekmo nas je končalo 1.135, kar pomeni, da kakih 665 ni imelo te sreče. Jaz sem dogodivščino končal v 24 urah in 48 minutah. V tradiciji "starega diesla" :)
Čestitam tudi vsem ostalim Slovencem, ki so končali tekmovanje na tej razdalji:
Jon Lihteneger Vidmajer, Andi Mamič, Boštjan Erjavšek, Erik Elezovic, Miha Markovič, Dejan Žibert, Marko Grasselli, Gregor Bertoncelj, Silvo Markič, Boštjan Lupša in Aleš Mars.
Hvala ženi Martini, da me je spremljala na tekmo in seveda svojemu največjemu oboževalcu, sinu Nejcu, ki ga trail tek in taki dogodki že zelo mikajo 😊
Za konec še 3D grafični prikaz poti na zemljevidu, narejen z aplikacijo Relieve, z dodanimi fotografijami:
Kitajci imajo svoj Kitajski zid, mi Štajerci pa svoje Pohorje. Naš Breg :) In ravno po njegovih obronkih in vrhovih vijuga Slovenska planinska pot na svojem začetnem delu. Slovenska planinska pot (SPP) ali Transverzala je planinska pot od Maribora do Ankarana, ki se razteza čez večino slovenskega gorskega sveta. SPP je bila prva vezna pot v Alpah. Po njenem zgledu so jih začeli urejati tudi v drugih alpskih regijah. Nastala je na pobudo Ivana Šumljaka, idejnega in operativnega snovalca. Šumljak jo je sprva imenoval magistrala, a je že ob odprtju leta 1953 dobila ime Slovenska planinska transverzala, ki se je nato leta 1991 preimenovala v Slovensko planinsko pot. Rdeče-bela znamenja, Knafelčeve markacije, nas vodijo skozi pohorske gozdove v osrčje prepadnih sten, skalovja in snežišč Savinjsko-Kamniških Alp, v osrčje Karavanškega pogorja, mimo brezen, jezer, slapov in čez najvišje vrhove Julijskih Alp ter nas mimo kraških vrtač in blagih obmorskih gričev pripeljejo do obale Jadrans...
Other language than Slovene? Please choose: Včasih se stvari kar zgodijo, takrat, ko pride pravi čas. Brez planiranja in priprav. Tako sem Martini na dopustu pri Gardskem jezeru zadnje dni avgusta rekel, da imam še par neizpolnjenih gorskih želja in ena od njih je Matterhorn. Bil sem prepričan, da mi je letošnji vlak že odpeljal in sem spet zamudil eno leto, pa še poškodba ahilove tetive me je malo oddaljila od športnih izzivov. Potem pa se par dni kasneje peljemo domov in na omrežju Facebook zagledam, da Simon Špur iz mojega AO Kozjak išče soplezalca za Matterhorn, pa še Boris Strmšek, ki pozna smer, gre zraven. Nič več ne razmišljam, to je to, gremo. Na koncu se zberemo štirje, poleg dveh omenjenih se pridruži še Boštjan Pečnik- Pečo, ki pripelje še sponzorja za kritje stroškov poti. Vremenska napoved je neobetavna, nekatere spletne strani nam obljubljajo sneženje ravno tiste dni, ko bi bili na gori. Boris pravi, da če vzame povprečje vseh napovedi, niti ni totalno slabo ...
Grossglockner ali po slovensko Veliki Klek (3.798 m) je najvišja gora Avstrije in najvišja gora v Alpah vzhodno od Brennerskega prelaza. Njegova relativna višina je za Mont Blancom druga najvišja v Alpah. Veliki Klek leži na meji med Koroško in vzhodno Tirolsko. Prvi poskus splezati na goro leta 1799 se je ponesrečil. Poleti 1800 je druga odprava, ki sta jo organizirala Franz-Xaver Salm-Raifferscheid in krški knezoškof, sezidala kočo Salmhütte na višini 2750 m, ki je v začetnem obdobju alpinizma služila kot zavetišče in izhodiščna točka za vzpon. V odpravi je sodeloval tudi naš rojak Valentin Stanič, ki je z barometrom tudi izmeril točno višino gore in na vrh pristopil le dan za prvopristopniki in opravil prvi solo pristop na vrh gore (vir Wikipedia). Običajno se na Grossglockner povzpnemo z juga iz Kalsa ali iz severovzhoda iz Heiligenbluta čez ledenik Pasterza. Iz severovzhodne strani sem pred kar nekaj leti že plezal, pristop na vrh pa je takrat odpadel, ker sem po bivaku zara...
Napovedan je bil prekrasen jesenski vikend. Z otroci sem se v soboto pridružil ženi Martini v Ljubljani, kjer je bila na izobraževanju. Družina je imela namen v nedeljo najprej dolgo spati in se potem, ko se megla že dvigne, odpraviti na izlet na Šmarno goro. Jaz pa sem nastavil budilko na 3.50, spakiral nahrbtnik in pripravil vse potrebno za jutranji izlet do Vrat. V načrtu sem imel prečenje Triglava. Vzpon čez Plemenice, prečenje do Kredarice in sestop po Tominškovi. S sabo sem vzel največji fotoaparat, saj sem imel namen tokrat predvsem uživat, čim več slikat in nikamor divjat. Ura zazvoni, vstanem, v recepciji hotela pograbim vrečko z zajtrkom in že sem na poti. Tokrat potrebujem do cilja veliko manj časa, kot po navadi, ko štartam iz Hoč pri Mariboru. Ob 6.00 sem pripravljen in prelep dan se lahko začne. Poglejte, kako je izgledala pot skozi objektiv fotoaparata, ne bom veliko govoril, slike povedo vse :) Jutro na poti proti Luknji Pogled na dolino Vrat ...
Other language than Slovene? Please choose: Za Medira Island Ultra Trail (MIUT) sem prvič slišal, ko sem na youtubu gledal dokumentarce tekem iz serije Ultra Trail Word Tour (UTWT). Navdušila me je pokrajina, ki me je spominjala na tisto iz filma Gospodar prstanov. Madeira je vulkanski otok, ki je nastal sredi Atlantskega ocena zaradi delovanja vulkanov, skozi daljše časovno obdobje. Ostanke lave, ki se je iz večih kraterjev valila v morje, lahko danes najdemo po vsem otoku. Zaradi vulkanskega izvora je skala značilno črne barve. Zaradi lege sredi Atlantskega oceana je za otok značilno subtropsko vreme, z obilo padavinami, gosto vegetacijo in temperaturami okrog 20 stopinj skozi večino leta. Pred pol leta je v družini padla odločitev, da gremo letos za prvi maj pogledat še ta kraj na Zemlji. Takrat še nisem vedel, da se naš obisk pokriva s terminom ene največjih ultra trail tekem na svetu. To sem ugotovil, ko smo že imeli rezervirane letalske karte in apartma na otoku. Raz...
Other language than Slovene? Please choose: Z Milošem sva imela prvotni plan, da se tekom dopusta v Kranjski Gori povzpneva na Prisojnik po Kopiščarjevi poti. Prvi vikend je odpadlo zaradi dežja, potem pa se je tekom tedna pojavila še novica, da je Kopiščarjeva pot zaprta zaradi obnove. Na hitro sem pomislil o potencialnih ciljih, ki bi zadovoljili najino željo po zahtevnejši turi in se spomnil Viša. Je v bližini, nikoli še nisem bil na njem in na njega vodijo dolge in zahtevne poti. Miloš je bil takoj zato, povabil je še Gašperja, ki sem ga poznal iz spleta ter Petra iz Koroške. Na koncu se je izoblikovala skupina, ki se ji je pridružila še Gašperjeva punca Maja in prijatelj Mitja. Prav slednji je že edini hodil po teh poteh in je predlagal dolgo in zanimivo kombinacijo, ki jo je enkrat prehodil. Gor po ferati po Poti stoletnice in dol po ferati Anite Goitan. Ker opisa obeh vzponov nista imela enakega izhodišča sem vprašal, kako bomo rešili težavo, da bo avto na drugi strani p...
Našo popotovanje po južni Španiji oziroma Andaluziji smo pričeli v Sevilji (špansko Sevilla). V tri urnem poletu smo preleteli razdaljo od Dunaja do tega Španskega mesteca. Na letališču smo najeli avto in se odpeljali do našega prvega prenočišča, ki se je nahajalo sredi starega dela mesta. Zato sem imel kar težave, da sem se prebil skozi ozke ulice, po katerih me je peljala navigacija in našel javno parkirišče. Sevilja je kulturno in finančno središče južne Španije in središče province Sevilja. Je glavno mesto pokrajine Andaluzije in hkrati četrto največje metropolitansko območje v Španiji. Sevilja je stara več kot 2200 let. Skozi zgodovino so mnoge civilizacije pustile svoj pečat v mestu in to je pripomoglo k temu da ima mesto še poseben čar. Sevilja ima zelo dobro ohranjen zgodovinski center. Čeprav ima močan srednjeveški, renesančni in baročni pridih, se v mestu še najbolj čuti pridih arabske kulture. Mavri so zasedli Sevillo med osvojitvijo Hispalisa leta 712. Sevilla je bil...
CHULU 1999 Other language than Slovene? Please choose: PROLOG Piše se leto 2018. Star sem 49 let, imam 3 otroke, že 8 let sem direktor računalniškega podjetja. Zajel me je življenjski stil, ki smo mu že par let priča vsi. Nenehno drvenje od obveznosti do obveznosti, vmes poskušam še strpat svoje hobije, brez katerih ne bi bil to, kar sem. Alpinizem in ultra teki po hribih in gorah. Zadnja leta prvi trpi na račun drugega, vsega pač ne gre. Ponavadi si ne vzamem časa, da bi po prijetno preživetem dopustu ali novi doživeti pustolovščini uredil misli, kaj šele, da bi kaj zapisal. Spominjam se, da sem včasih tako rad pisal in delil z ljudmi svoja doživetja ali domišljijske zgodbe. Z nostalgijo se spominjam svoje prve odprave v Himalajo, leta 1999. Časov, ko sem v stari bombažni majici in v NES hlačah, ki sem jih nabavil pred odpravo, cel mesec hodil po Nepalu. Na nogah sem imel obute nizke pohodne čevlje najcenejšega neznanega proizvajalca, s katerimi sem brez težav hodil...
Other language than Slovene? Please choose: Ta zapis je zgodba o tem, kako smo premagovali 139 km omanskih puščavskih gora in pri tem pretekli, prehodili in preplezali še skoraj 8.000 višinskih metrov. Zgodba o tem, kako smo po dveh neprespanih nočeh, po s soncem obsijanih razbeljenih skalah doživljali spremenjena stanja zavesti, o katerih je pisal že Carlos Castaneda v svojih knjigah. Kot njegov Don Juan Matus v Mehiški puščavi, smo prestopali meje med svetovi, meje med vidnim in nevidnim. V tem spremenjenem stanju zavesti smo ljudje bolj dovzetni za sicer nevidno iz "nevsakdanje realnosti". Na potovanju v nevsakdanjo realnost smo prišli v stik s spiritualnimi bitji v obliki živali ali bitji v podobi človeka. Dodobra smo preizkusili meje naših zmogljivosti. Še dan po prihodu v cilj je bilo dovolj, da sem zaprl oči in že sem videl nevidne spremljevalce, ki so me spremljali na tem pohodu po gorski puščavi. Slone, kamele, leoparde, v rute zavita dekleta, ki so sedela o...
Mont Blanc du Tacul, kot se ga vidi iz Aiguille du Midi Z družino smo preživljali dopustniške dni v Chamonixu. Dogovor je bil, da en dan izkoristim za vzpon na eno od visokih gora nad mestom. Najprej sem razmišljal, da bi poskušal v enem dolgem dnevu priti iz doline na vrh Mont Blanca in nazaj v dolino. Na tem najvišjem vrhu sem sicer bil že 3 krat. Potem pa sem se odločil za cilj, ki je bil logistično lažji, ker sem pot lahko začel peš iz apartmaja in nisem potreboval nikogar zbuditi , da bi me kam peljal. Pa še na vrhu 4.242 m visokega Mont Blanc du Tacula še nisem bil. In vzpon na lep sončen dan, začinjen s skalami pred vrhom, je presegel vsa moja pričakovanja. Video o vzponu Filmček vzpona, posnet s Gopro kamero privezano na naramnico nahrbtnika, je na voljo spodaj : The movie, shot with the Gopro camera attached to the backpack armrest, is available below: Fotogalerija vzpona Z gondolo sem se zapeljal na Aiguille du Midi, 3.900 m visoko. Po d...
Komentarji
Objavite komentar